Időutazás

Magyar Delorean Klub fóruma
Avatar
kinderdmc
Időparadoxonelhárító
Időparadoxonelhárító
Hozzászólások: 713
Csatlakozott: 2008.09.04. 22:04
Tartózkodási hely: Veszprém
Kapcsolat:

Időutazás

HozzászólásSzerző: kinderdmc » 2009.01.12. 00:54



Kép
Mit szóltok a témához? Mennyire elképzelhető,hogy a miéletünkben megvalósul az időutazás?
2009.01.11 23:00-kor a Natgeon volt egy műsór ezzel kapcsolatban.Videót készitettem róla,és ha idöm engedi akkor feltőltöm majd,ja és persze ha egyáltalán valakinek kell. Nemtudom ki látta,de többszőr is látható volt benne DeLorean.
Az ővé volt:
Kép
KiNDER DMC

Avatar
Sidaries
DCM alapító tag
DCM alapító tag
Hozzászólások: 3188
Csatlakozott: 2008.09.04. 14:23
Kapcsolat:

Re: Időutazás

HozzászólásSzerző: Sidaries » 2009.01.12. 06:36

Igazán szimpatikus úriember. :) Engem érdekelne a videó és a téma is. Csak attól félek egész kevés fizikus van köztünk. :)

Avatar
Zsolt
DCM alapító tag
DCM alapító tag
Hozzászólások: 2767
Csatlakozott: 2008.09.04. 11:38
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Időutazás

HozzászólásSzerző: Zsolt » 2009.01.12. 07:23

"Ronald Mallett amerikai fizikus a napokban bejelentette, hogy sikerült olyan időgépet készítenie, amelynek segítségével egy kis anyagi részecske visszatérhet a jövőből. Mallett úgy véli, ősszel be is mutathatja időgépét a nagyobb nyilvánosságnak, mivel kísérletei rövidesen befejeződnek."


Én úgy gondolom hogy bármennyire is lehetséges elméletben, az én mai tudásom és logikám szerint mégsem az. (persze én nem vagyok tudós)
De nagyon remélem hogyha elméletben működik is, akkor sem fogja soha senki a gyakorlatban megvalósítani, mert az komoly problémákat vetne fel. Szerintem a mai ember, (nem mint egyén, hanem mint tömeg), politikusok vagy országok nem képesek arra hogy megfelelő módon kezeljék a lehetőséget.
Biztos vagyok benne hogy ennek súlyos következményei lennének.

Avatar
Sidaries
DCM alapító tag
DCM alapító tag
Hozzászólások: 3188
Csatlakozott: 2008.09.04. 14:23
Kapcsolat:

Re: Időutazás

HozzászólásSzerző: Sidaries » 2009.01.12. 11:10

Én régen elég sokat gondolkodtam róla, de ahogy utánaolvastam rájöttem, hogy azok a módszerek, amiket én lehetségesnek gondoltam eléggé messze vannak a valóságtól. A relativitáselmélet ha jól emlékszem engedi az időutazást, de a későbbi kutatások már nem. Nekem meg fogalmam sincs, de szerintem lehetséges, csak még nem tudjuk, hogy hogyan. Majd idővel :) kitaláljuk, aztán lehet randalírozni. Akit érdekel, annak ajánlom Asimovtól a Halhatatlanság Halálát. Jó könyv, nem hosszú és elég érdekesen közelíti meg a problémát.

Avatar
kinderdmc
Időparadoxonelhárító
Időparadoxonelhárító
Hozzászólások: 713
Csatlakozott: 2008.09.04. 22:04
Tartózkodási hely: Veszprém
Kapcsolat:

Re: Időutazás

HozzászólásSzerző: kinderdmc » 2009.01.12. 18:07

De nagyon remélem hogyha elméletben működik is, akkor sem fogja soha senki a gyakorlatban megvalósítani, mert az komoly problémákat vetne fel. Szerintem a mai ember, (nem mint egyén, hanem mint tömeg), politikusok vagy országok nem képesek arra hogy megfelelő módon kezeljék a lehetőséget.
Biztos vagyok benne hogy ennek súlyos következményei lennének.

Nagyon nagyon egyetértek a fenti gondolattal!!!Ahogy néztem az erről szóló műsort a Natgeon,az Én kis szűk agyammal nehezen elképzelhető az időutazás,mert ha feltalálják az időutazást,akkor az már ma is létezik,csak még nemtudunk róla, ha jól emlékszem akkor ez az időparadoxon.Ha jó dolgokra használnák az időutazást,akkor jó lenne,de mivel "gyarló emberek" vagyunk,így nem örülnék neki.A mai gondolkodásom azt mondja,hogy ne a múltón töprengjek hanem éljem a jelent úgy,hogy azal már megalapozam a jövőmet.

Pl.: Doki se találta volna fel az időgépet,ha előre tudja,hogy felfogja találni,mert akkor már azon nem töri a fejét.Így viszont Marty se tudott volna vissza menni a múltba,hogy elmondja neki,hogy fel fogja találni.

Szerintem az a jó ha nemtudunk változtattni a múlton,de viszont a jővőbe se tudjunk piszkálni.Mindenki alakitsa maga a jövőjét,ami majd a múltja lesz.
KiNDER DMC

Avatar
biadoki
Időparadoxonelőállító
Időparadoxonelőállító
Hozzászólások: 350
Csatlakozott: 2008.10.11. 10:56
Tartózkodási hely: Henley On Thames UK

Re: Időutazás

HozzászólásSzerző: biadoki » 2009.01.12. 19:41

Biztos vagyok benne hogy ennek súlyos következményei lennének.

LESZNEK IS! Csak még nem tudunk róla. :)

Amúgy a megoldás szerintem a térgörbületben keresendő. De ahhoz rettenetes energia kell hogy a teret görbitsük. Viszont ennek az a kockázata hogy előbb-utóbb létrefognak hozni egy feketelyukat hogy görbüljön a tér. És itt fog kicsúszni az irányítás a kezükből. Nem szeretnék ott lenni amikor ez bekövetkezik.
Barátotok az időben. Doki. ELB

Avatar
kinderdmc
Időparadoxonelhárító
Időparadoxonelhárító
Hozzászólások: 713
Csatlakozott: 2008.09.04. 22:04
Tartózkodási hely: Veszprém
Kapcsolat:

Re: Időutazás

HozzászólásSzerző: kinderdmc » 2009.01.12. 21:08

A Wikipédia szerintí időutazás meghatározás:

Az időutazás az az elképzelés, hogy az ember az adott tér-idő kontinuumot „testestől-lelkestől” tetszőleges irányba el tudja hagyni, és a lineáris térben előre vagy hátra egy másik időpontba (esetleg közben egy másik térbe is) épségben meg tud érkezni. Feltételezhető, hogy ha erre képes, akkor arra is képes, hogy onnan visszatérjen. Az időben visszafelé utazás a tudomány jelenlegi állását tekintve paradoxonokhoz vezet, lásd: időparadoxon.

Használják a kifejezést arra is, hogy a távolabbi jövőbe (tehát csak egy irányba) látszólag rövidebb idő alatt, mintegy konzerválva lehessen eljutni. Erre elméleti lehetőség van a relativitáselmélet alapján, nagy sebességek elérése esetén. Másrészről az élő szervezetek hibernálását is egyfajta időutazásnak tekintik.

KiNDER DMC

Avatar
Zsolt
DCM alapító tag
DCM alapító tag
Hozzászólások: 2767
Csatlakozott: 2008.09.04. 11:38
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Időutazás

HozzászólásSzerző: Zsolt » 2009.01.13. 06:57

A Wikipédia szerintí időutazás meghatározás:
Használják a kifejezést arra is, hogy a távolabbi jövőbe (tehát csak egy irányba) látszólag rövidebb idő alatt, mintegy konzerválva lehessen eljutni. Erre elméleti lehetőség van a relativitáselmélet alapján, nagy sebességek elérése esetén. Másrészről az élő szervezetek hibernálását is egyfajta időutazásnak tekintik.

Ezt sem értem, ha az űrhajóval mész 100km/h-val akkor 100 km teszel meg 1 óra alatt, ha 2000km/h-val utazol akkor 2000km teszel meg egy óra alatt. Ha fénysebességgel haladsz akkor 299792458 métert teszel meg egy másodperc alatt, ha ennél többel tudsz menni akkor még több távolságot tudsz megtenni ugyanennyi idő alatt. - tehát térben utazol még mindig, és nem időben. Ugyanannyi idő alatt sokkal messzebre jutsz. Ez miért időutazás ?
(Erre azt mondanák hogy teret váltasz. - Star Trek)

Avatar
Sidaries
DCM alapító tag
DCM alapító tag
Hozzászólások: 3188
Csatlakozott: 2008.09.04. 14:23
Kapcsolat:

Re: Időutazás

HozzászólásSzerző: Sidaries » 2009.01.13. 09:40

Ezt sem értem, ha az űrhajóval mész 100km/h-val akkor 100 km teszel meg 1 óra alatt, ha 2000km/h-val utazol akkor 2000km teszel meg egy óra alatt. Ha fénysebességgel haladsz akkor 299792458 métert teszel meg egy másodperc alatt, ha ennél többel tudsz menni akkor még több távolságot tudsz megtenni ugyanennyi idő alatt. - tehát térben utazol még mindig, és nem időben. Ugyanannyi idő alatt sokkal messzebre jutsz. Ez miért időutazás ?
(Erre azt mondanák hogy teret váltasz. - Star Trek)

Sajnos nem vagyok fizikus, de elég sokat olvastam róla, ezért van lövésem a témához. Viszont amit írok azt ne vegyétek biztosra! Egyszerűsítek úgy, hogy én is megértsem. :)
Ez csak akkor lenne így, ha a Newtoni fizika nagy sebességeknél is igaz lenne, de ez nem így van. Kis sebességeknél elég pontos, de magas sebességeknél nem. Ez azt jelenti, hogy ha 10km/h-val mész egy 100km/h-val haladó vonat tetején, akkor jó közelítéssel, de nem pontosan 110km/h-val haladsz. Ilyen kis sebességeknél a különbség annyira kicsi, hogy teljességgel elhanyagolható.
Viszont ha magasabb sebességekeken nézed ezt, akkor már nem igaz. Tehát ha 250 000km/h-val haladó űrhajó belsejében elindítasz valamit ami mondjuk 100 000km/h-val halad, akkor a végsebességed nem 350 000km/h lesz! Ez a relativitáselmélettel magyarázható.
Mindenki ismeri az E=mc2 (a c négyzeten van, de nem tudom hogyan kell fentre rakni a kettest) képletet, ha ezt megnézitek ez azt jelenti, hogy az energia és a tömeg között egyenes összefüggés van. Ha egy testet gyorsítasz, akkor ahhoz energiára van szükséged. Minél nagyobb a test tömege, annál több energiára van szükséged. Na most ennek az energiának a mennyisége magas ( fénysebesség közeli ) sebességeken egy átlagos tömegű tárgy gyorsításához a végtelenhez közelítene. Ezért nem lehetséges nagyobb tömeget fénysebességre gyorsítani és az LHC-ben is ezért csak kisebb részecskéket ütköztetnek. Arra van elég energia, hogy pár atomot felgyorsítsunk fénysebesség közeli sebességre, de ennél több nincs! Persze biztos, hogy később több energiát tudunk majd előállítani, de végtelen energiánk soha nem lesz és azt főleg nem tudjuk majd egy űrhajóra koncentrálni. Persze erről sokat lehet még beszélni, de az egész biztos, hogy jelenlegi tudásunkkal a fénysebesség nem elérhető.
Ennek ellenére az időutazást nem zárom ki, csak valahogyan máshogy kell nekiállni. Úgy ahogy a csillagok közötti utazásra sem a fénysebességen való utazás a legalkalmasabb, hanem valamiféle térhajlítás. Viszont erről már rendkívül sok sci-fi szól és biztos vagyok benne, hogy tudományos munkák is íródtak a témában.

Ja és még a végére annyi, hogy az egész relativitáselmélet lényege, hogy minden relatív! Tehát az idő, a sebesség, a tér, minden! Van egy egyszerű kisérlet erre. Felviszel egy órát egy hegy tetejére és egyet pedig a lent hagysz egy síkságon. Ott hagyod egy évig őket és amikor legközelebb megnézed nem ugyanazt az időt fogják mutatni! A hegyen lévő késni fog, mert gyorsabban halad a hegy és a völgy Föld középpontjától számított szögsebessége miatt. Mind a két óra jól mért, de a hegyen lévőnél a nagyobb sebesség miatt lassabban telt az idő. Durva.

Végkövetkeztetés: Ha sokáig akarsz élni, akkor lakj hegyen. :D

Avatar
Zsolt
DCM alapító tag
DCM alapító tag
Hozzászólások: 2767
Csatlakozott: 2008.09.04. 11:38
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Időutazás

HozzászólásSzerző: Zsolt » 2009.01.13. 21:48

Értem amit írsz (leírtad úgy, hogy még mi is megértsük)

Annak idején a hangsebességről is azt mondták, hogyha azt eléri az ember akkor nagyon furcsa dolgok fognak történni. A hangsebességet elértük, sőt tény hogy a leggyorsabb űrhajó is manapság 4szeres hangsebességgel tud haladni. És nem történt semmi. Lehet hogy a fénysebbesség is csak egy "misztikus határ" de majd lehet hogy egyszer mégis csak elérjük, és akkor sem fog történni semmi.
Ki tudja, lehet hogy ez is csak egy hipotézis mint hogy a föld lapos, és a föld körül forog minden.

Hogy mi a gond általában az elméletekkel ?

Példa: Van a kezedben 100 db 1 forintos. Én elveszek tőled 10-et akkor marad nálad 90 db.
Ha 100-at, marad 0 db - tehát semmi. Ha elveszek tőled 1000-et akkor lesz mínusz 900 db.
Matematikailag, elméletileg helyes és vitathatatlan. De gyakorlatban nem állja meg a helyét, hiszen nem tudok elvenni tőled 1000 db forintost, ha nálad fizikailag csak 100 db van.
Egyszerüen nem lehetséges.

Avatar
Sidaries
DCM alapító tag
DCM alapító tag
Hozzászólások: 3188
Csatlakozott: 2008.09.04. 14:23
Kapcsolat:

Re: Időutazás

HozzászólásSzerző: Sidaries » 2009.01.13. 22:13

Én is emiatt írom mindig oda, hogy jelenlegi tudásunkkal nem elérhető. Reménykedek, hogy lesznek majd áthidaló megoldások valamikor ezekre a problémákra. Persze lehet, hogy akkor már nem fogok neki örülni. :)

Avatar
mentos
Időparadoxonelhárító
Időparadoxonelhárító
Hozzászólások: 867
Csatlakozott: 2008.09.06. 01:04
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Időutazás

HozzászólásSzerző: mentos » 2009.01.15. 02:56

Hát néhány gondolat akkor csokorba szedve a témáról, mivel mostanában hiányoztam az "órákról"... :)

1: "Szerintem a mai ember, (nem mint egyén, hanem mint tömeg), politikusok vagy országok nem képesek arra hogy megfelelő módon kezeljék a lehetőséget."
->
(1): Rögtön a téma olvasása elején a RedAlert 3 jutott eszembe, nem tudom mennyire ismeritek, de az intro-ja ide passzol...
http://www.youtube.com/watch?v=u28bo1sZiyk

2: "...Én kis szűk agyammal nehezen elképzelhető az időutazás,mert ha feltalálják az időutazást,akkor az már ma is létezik,csak még nemtudunk róla..."
->
...mert mint tudjuk: "...ez az alternatív 1985! Nem tartozol bele se te, se én, se Einstein, de ez a realitás mindenki más számára!"
Magyarán szólva ha valamit megváltozattak a múltunkon technikailag észre sem vesszük...

3: "A relativitáselmélet ha jól emlékszem engedi az időutazást..."
4: "Mindenki ismeri az E=mc2 (a c négyzeten van, de nem tudom hogyan kell fentre rakni a kettest) képletet, ha ezt megnézitek ez azt jelenti, hogy az energia és a tömeg között egyenes összefüggés van."
->
(3-4): Ez egy másik kedvenc filmemben elhangzottakat juttatta eszembe:
/Véletlenül az is Christopher Lloyd egyik filmje :)/
"...ahhh, ti földlakók még mindig azt hiszitek, hogy e=mc2!"

(4): erről meg megint a kabaré jutott eszembe :)
Gálvölgyi & Csala Zsuzsi - jelenetek 1 házasságból:
- Béla! Te azt sem tudod hogy mi az összefüggés a tér, az idő és a tömeg között!...
- Há' dehogynem! Ha szép az idő, lemegy a tömeg a térre!

Szép napot mindenkinek! :D

Avatar
kinderdmc
Időparadoxonelhárító
Időparadoxonelhárító
Hozzászólások: 713
Csatlakozott: 2008.09.04. 22:04
Tartózkodási hely: Veszprém
Kapcsolat:

Re: Időutazás

HozzászólásSzerző: kinderdmc » 2009.01.15. 05:12

"RedAlert3" Maga a RedAlert a RA2- ig nagyon tetszik,de valahogy a 3-at nagyon elk...ák szerintem.

Szóval akkor,ha most bárki is tud időutazni,azt mi észre se vennénk,mert azt egy másik világba teszi más időbe és térbe?

Szóval akkor a Budapest parádé is egy Einstein-i elmélet?Mert nyáron jó az idő,nagy a tömeg,és ez mind a téren. :lol:
KiNDER DMC

Avatar
Sidaries
DCM alapító tag
DCM alapító tag
Hozzászólások: 3188
Csatlakozott: 2008.09.04. 14:23
Kapcsolat:

Re: Időutazás

HozzászólásSzerző: Sidaries » 2009.01.15. 08:45

Hát néhány gondolat akkor csokorba szedve a témáról, mivel mostanában hiányoztam az "órákról"... :)

(1): Rögtön a téma olvasása elején a RedAlert 3 jutott eszembe, nem tudom mennyire ismeritek, de az intro-ja ide passzol...
http://www.youtube.com/watch?v=u28bo1sZiyk


Szerintem nagyon gáz ez az intro, de kétségtelenül erről van szó. Azt az egy nagyon durva tévedést levéve, hogy Einsteinnek köze volt az atombombához. Mindössze egy papírt írt alá, amivel támogatta a Manhattan Project elindítását, viszont onnantól kezdve egy összeadást nem végzett el hozzá. Persze a Red Alert soha sem az iq-ról szólt. :)

Valamint még egy fontos dolgot emelnék ki, talán a legfontosabbat: Az idő nem abszolút, hanem relatív. Ha ezt elfogadjuk, hirtelen nagyot módosul a világképünk.

Avatar
mentos
Időparadoxonelhárító
Időparadoxonelhárító
Hozzászólások: 867
Csatlakozott: 2008.09.06. 01:04
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Időutazás

HozzászólásSzerző: mentos » 2009.01.17. 19:03



Vissza: “DMC-12”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] valamint 65 vendég